Lenivý pes, hotové nešťastie
Čo s unudeným psíkom? Možno je príčinou výchova, možno zdravotné problémy a možno máte doma jednoducho chlpáča, ktorý je označovaný za „lenivé plemeno“. Ak áno, poznáte dôvody, prečo je váš psík lenivý?
Vek psa
Pes v staršom veku si postupne prechádza rôznymi fyziologickými zmenami, jeho aktivita klesá a v niektorých prípadoch sa dokonca stáva dezorientovaným aj v domácom prostredí. To všetko môže byť podnetom pre jeho nezáujem o vykonanie akejkoľvek aktivity.
Odporúčanie: Ak je váš starší psík lenivý, nebojte sa ho k aktivite motivovať, no nežiadajte však od neho viac, než je schopný vykonať. Dajte mu priestor a on vám sám naznačí, koľko zvládne. Nemusíte s ním preskakovať prekážky alebo ho trápiť hľadaním predmetov. Určite ho potešíte aj jednoduchým naťahovaním sa s jeho obľúbenou hračkou. Naše obľúbené sú hračky Krokodílik na šnúrke a Perníček, obidve so šnúrkou, pískatkom, či šuštítkom. Nezabudnite psíka občas nechať v tejto hre vyhrať. Majú radi pocit, ak sú silnejší než vy.
Choroba a nadmerná váha
Lenivosť nemusí byť len následkom nesprávnej voľby aktivít pre vášho miláčika. Pokles energie môže byť spôsobený aj nedostatočným obsahom výživových látok v krmive, prípadne negatívnou reakciou psa na určité ingrediencie. Okrem toho lenivosť môže byť aj následkom niektorých chorôb, ako je artritída, problém so štítnou žľazou alebo anémia. Niektoré psíky trápi nadmerná váha a aj v tomto prípade vyhľadávajú viac pokoj a pohodlie, než svoje zabudnuté hračky v zákutiach izieb.
Odporúčanie: Aj v tomto prípade platí, že málo je viac ako nič. Skúste to na psíka zľahka. Vezmite hračku, použite príjemný tón hlasu a skúste ho doslova vyprovokovať k aktivite. Psíky na náš tón hlasu a mimiku reagujú, takže sa im nebojte ukázať nadšenie zo spoločnej aktivity.
Veľkým problémom psíkov je nadmerná váha. Niektorých psíkov jednoducho pred rýchlym jedením nezastaví nič. Teda, takmer nič. Účinným riešením pre jedákov sú misky Slo-bowl v našej ponuke. Psík musí žrádlo vybrať jazýčkom, čo mu zaberie viac času ako pri bežnom jedení.
Ak však máte podozrenie, že váš pes je priam neprirodzene lenivý a dlhšiu dobu nereaguje na výzvy k aktivite, odporúčame konzultáciu s veterinárom.
Zastavte stereotyp
Nie každý štvornohí miláčikovia majú v láske stereotyp. Ranná prechádzka, večerná prechádzka, dookola stále to isté. Mnoho z nás si svojho psíka ani nevšíma a uprednostní ťukanie do mobilu. Zabudnite na mobil a na vychádzkovú trasu, ktorú už obaja poznáte naspamäť. Nechajte sa viesť psom a nebuďte nervózni, ak veselo oňucháva každý strom, či steblo trávy. Pre nich je to ako čítanie obľúbeného časopisu. Nedoprajete im túto chvíľku?
Hrajte sa a odmeňujte
Starý pes, šteniatko, aktívny, či lenivý – každý pes zbožňuje maškrty a zábavu.
Hra stimuluje – fyzicky i psychicky. Obľúbenou je napríklad „schovávačka“, ktorú dokážete hrať kdekoľvek a kedykoľvek.
Schováte sa psíkovi a voláte ho menom, kým vás nenájde. Jeho meno volajte jasne a po nájdení ho nezabudnite pochváliť.
Alebo môžete schovať hračku, prípadne maškrtu a motivujete psíka pokrikom „Hľadaj!“. Ak nerozumie, pomôžte mu gestikuláciou a povzbudivými pokrikmi. Po nájdení ho nezabudnite pochváliť a odmeniť, akoby práve získal olympijskú medailu.
Skvelou odmenou sú pre psíka drobné maškrtky, ktoré si viete upiecť doma aj sami. Navyše, viete, čo obsahujú. Ideálne je zmiešať mäsko, zeleninu či ovocie s ovsenými vločkami. Prípadne pridať bylinky, ktoré znesie aj psík. My pečieme maškrtky doma s použitím našich silikónových formičiek.
Vezmite psíka do parku
Socializácia vášho psíka s inými štvornohými chlpáčmi je veľmi dôležitá. Vezmite psíka do parku alebo si občas vyrazte na prechádzku s iným psíčkarom. Nie vždy si psíky padnú do oka. Vy najlepšie poznáte vášho chlpáča, preto voľte takú mieru socializácie, ktorú zvládne.
Športujte so psom
Behanie je ideálnym tipom aktívnej činnosti, ktorá posilní vzájomný vzťah i komunikáciu s vašim miláčikom. Pozor však na to, aby ste z maličkého bulldoga neurobili anglického chrta J. Lepšie povedané, v prípade malých psov, prípadne psov s dýchacími problémami, nenasadzujte príliš vysoké tempo. Vysoké tempo nie je vhodné ani v prvých dňoch behu. Pri behaní je dôležité zvoliť vhodnú vôdzku a tiež so psíkom komunikovať. Komunikáciou myslíme pozorovanie psíka počas behu. V súčasnosti sú pri športe veľmi obľúbené meracie zariadenia. My máme tiež také v ponuke – krokomer Stride 2v1. Okrem toho, že vám zmeria počas behania, či prechádzky počet krokov a vypočíta spálené kalórie, obsahuje aj vrecúška na psie výkaly a dezinfekčný gél na ruky. Stačí si ho jednoducho pripnúť na oblečenie alebo vložiť do vrecka.
Dôležité na záver
Sú momenty, kedy nám psy nosia pod nohy obľúbené hračky a zúfalo nás prosia o pár minút pozornosti. A sú chvíle, kedy úplne odignorujú všetky lietajúce hračky, ktoré sa mihotajú pred ich očkami. Tak ako u nás ľudí, aj u psov je pochopiteľné, že jednoducho nie vždy je nálada. U väčšiny psíkov je málo pravdepodobné, aby za vami sami prišli a požiadali o hru. Preto je dôležité, aby ste chlpáča v priebehu dňa stimulovali hrou, prechádzkou alebo naháňačkou, čo i len na niekoľko minút, no pravidelne.