Od začiatku sme vedeli, že náš e-shop bude prepojený s pomocou útulkáčom alebo ľuďom, ktorí sa o nich starajú. Úplne náhodou sme natrafili na aktivity združenia HEMI – hendikepovaný miláčik a do ich práce sme sa „zaľúbili“. Združenie založila pani doktorka Silvia Ficová zo SIBRA Centra, aby tím lekárov mohol pomáhať chlpáčom, ktorí potrebujú pomoc a nemajú majiteľa na zaplatenie liečby.
Kúpou nášho krokomera Stride môžete aj vy podporiť 2 eurami liečbu útulkáčov.
V rozhovore s MVDr. Silviou Ficovou sme zistili ako pomoc hendikepovaným psíkov funguje.
Ako funguje Sibra Centrum? Aký je proces od stanovenia diagnózy cez výber liečby, voľby doktora až po liečbu?
Sibra-centrum veterinárnej medicíny zastrešuje okrem všeobecnej a preventívnej veterinárnej medicíny viacero špecializovaných odborov. Voľba veterinárneho lekára závisí od príznakov, ktoré zvieratko má, častokrát je pacient poslaný ku špecialistovi aj z iného pracoviska. Komplikované stavy riešime ako kolektív. Základom správnej diagnózy je podrobné klinické vyšetrenie. K stanoveniu presnej diagnózy využívame množstvo moderných diagnostických prístrojov – napr.: mikroskop, hematologický a biochemický krvný analyzátor, RTG s digitalizáciou obrazu, USG s farebným Dopplerom, floroskop, endoskop, magnetická rezonancia. Liečba je odporučená po stanovení diagnózy.
S akými najčastejšími prípadmi sa pri svojej práci stretávate?
Vzhľadom k širokému spektru špecializácie našich pracovníkov sa len ťažko dá špecifikovať najčastejší prípad. Najčastejším pacientom je milované zvieratko, ktorého majiteľovi záleží na jeho zdravotnom stave a celý náš kolektív sa snaží zbaviť ho bolesti, zdravotných problémov a navrátiť mu radosť do života.
Čo býva najčastejší problém pri liečbe – je to nedostatok financií?
Nedostatok financií nebýva najčastejším problémom u zvieratiek, ktoré majú majiteľa. Problémom sa financie stávajú u psíkov nechcených, nájdených, ktorí žijú v útulku alebo sú v dočasnej starostlivosti. Verejnosť si neuvedomuje, akú záslužnú a neoceniteľnú prácu pre mesto robí množstvo dobrovoľníkov pri starostlivosti o nechcené alebo zatúlané zvieratká. Ale aj takéto zvieratká si zaslúžia kvalitnú veterinárnu starostlivosť, hlavne s ohľadom na ďalšiu prognózu, ktorá je limitujúca pre nájdenie nového domova.
Nedostatok financií a zároveň túžba pomôcť psíkom vás viedla k založeniu HEMIho. Ako to bolo?
Človeku, ktorý má zvieratá rád a vidí ich bezmocnosť, oddanosť a závislosť voči ľuďom, nie je ľahostajné, keď vidí, že by sa im dalo pomôcť, ale má limit vo financiách. Začínali sme tým, že sme sa snažili robiť pre útulky finančné ústupky, ale bohužiaľ cenová náročnosť vybavenia, personálu a celej agendy potrebnej vo veterinárnej medicíne nám to neumožňovala podľa našich predstáv. Častokrát sa stane, že zvieratko ostane aj s trvalým hendikepom, keď je ťažšie umiestniteľné do novej rodiny, preto vítame možnosť organizovania prednášok a stretnutí majiteľov, budúcich majiteľov a dobrovoľníkov, aby sme sa vzájomne podelili o skúsenosti. Túžba pomôcť aj tým, ktorí to nemajú v živote ľahké, bola prvotnou myšlienkou založenia HEMI-hendikepovaný miláčik.
Dokážete vyliečiť aj vrodené hendikepy, ako napríklad stratu sluchu, zraku, epilepsiu a podobne?
Niektoré vrodené hendikepy sa dajú vyliečiť úplne, niektoré sa dajú liečiť a udržiavať v nezhoršujúcom sa stave a v niektorých prípadoch je našou úlohou naučiť zvieratko a jeho rodinu naučiť sa s hendikepom žiť a udržať jeho kvalitu života na optimálnej úrovni.
Za všetky prípady by som asi spomenula čivavku Labka odobratého z množiarne – mal celotelový tras, taktiež tras hlavy, mal vážny problém s pohybom a bol dezorientovaný.
Po podrobnej diagnostike i magnetickou rezonanciou sa našla príčina jeho problémov – veľká cysta, ktorá tlačila na mozoček a tento útlak spôsoboval zdravotné problémy Labka. Labko absolvoval náročnú neurochirurgickú operáciu na mozgu a už po piatich dňoch po operácii chodil skoro normálne a bol bez trasu. Jeho stav sa po následnej rehabilitácii stále zlepšuje a má svoju novú milujúcu rodinu.
Čo je pre vás na vašej práci, ktorú máte určite rada, najťažšie?
Najťažšie je vedomie medicínskeho limitu a úplne najhorší je nezáujem majiteľa.
Koľko pacientov mesačne liečite?
Všetky oddelenia nášho centra majú priemernú mesačnú návštevnosť okolo 400-500 návštev, kde sú započítané aj naše „stálice“ alebo komplikované stavy, ktoré sú pravidelnými návštevníkmi.
Odkiaľ získavate nástroje, zariadenia, prístroje, ktoré používate?
Kompletné vybavenie, ktoré využívame na klinike – nástroje, prístroje, zariadenie, spotrebný materiál, lieky- nakupujeme za komerčné ceny od európskych dodávateľov kvalitných značiek známych v celom svete. Častokrát za skutočnou kvalitou neváhame aj cestovať do zahraničia.
Ako sa napríklad lieči psík s chorým srdiečkom?
Najčastejšia liečba kardiologického pacienta je pomocou liekov – tabletiek, ktoré sú naordinované podľa špecifikácie a stupňa ochorenia srdca. Niektoré prípady sa dajú už aj vo veterinárnej medicíne riešiť chirurgicky.
Spomínate si na prípady, kde boli psíky na pokraji smrti, majiteľ v beznádeji a predsa sa podarila liečba?
Áno, takéto prípady sa stávajú a sú hnacím motorom pre našu prácu a motiváciou pre ďalšie vzdelávanie a hľadanie nových ciest. Je to neopísateľný pocit…stávame sa celoživotne spriaznenými dušami.
Viac informácií o združení nájdete na www.ozhemi.sk alebo na facebookovej stránke HEMI-hendikepovaný miláčik.