Mať doma poslušného a vycvičeného psíka by chcel asi každý. Je za tým veľa trpezlivosti, odhodlania a vôle nevzdať sa. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako zvládnuť tréning ľahšie a na čo sa pripraviť.
Tip 1 – Plánujte dopredu
Zhromaždite si všetko, čo vy a váš chlpáč budete doma potrebovať (obojok, vodítko, posteľ, hračky a hygienické potreby). Vytvorte prostredie, ktoré bude pozitívne podporovať pobyt šteniatka u vás doma. Odstránte nevhodné a žuvacie objekty, ako sú topánky, diaľkové ovládanie, koberce či rastliny.
Tip 2 – Premyslite si, ako chcete, aby sa váš psík správal
Dobrý tréning nie je o tom, ako učiť svojho psa prestať niečo robiť. Ide o to naučiť ho, čo chceme, aby namiesto toho robil. Vytvorte si zoznam, ako chcete, aby sa pes správal a zoznam nežiaduceho správania. Prečítajte si knihy, články od trénerov ako učiť svojho psíka, aby sa správal, ako chcete. Potom môžete úspešne naučiť psa správnemu chovaniu.
Tip 3 – Pozor na skákanie
Psy radi zdravia svojho pána pri príchode domov skákaním. Nekárajte ho, len ignorujte jeho správanie a počkajte, kým sa usadí. Nepodporujte jeho skákanie tým, že si kľaknete k nemu alebo ho pochválite. Obráťte sa mu chrbtom a nevenujte mu pozornosť.
Tip 4 – Realistické očakávania
Väčšie alebo staršie psy nemôžu alebo nedokážu robiť všetko to, čo mladé a malé psy. Výcvik treba nastaviť individuálne podľa plemena, výšky, veku a zohľadniť aj jeho emocionálne schopnosti.
Tip 5 – Zábava
Ak výcvik nie je pre nás zábavou, tak verte, nie je to zábavné ani pre nášho psíka. Fyzické tresty nie sú potrebné a nepreukazujú trpezlivosť, láskavosť, ani súcit. Ak spozorujete na sebe, že ste nahnevaní alebo frustrovaní, nepokračujte v cvičení, ale vyskúšajte to znova neskôr. Pozitívne metódy sú omnoho menej stresujúce pre vás oboch.
Tip 6 – Trénujte postupne
Zapamätajte si túto vetu. Ak pes nebude poslúchať, vráťte sa do kroku, v ktorom bol úspešný. Dôležité je pochopiť, že ak naučíte svojho psa sedieť na koberci v izbe, musíte ho začať znova učiť sedieť v kuchyni na dlážke. Ak ho naučíte, aby sedel, keď kľačíte pri ňom, možno buete musieť začať znovu, keď vstanete. Každá situácia je odlišná a musíte ho naučiť, čo čakáte pri zmene situácie.
Tip 7 – Krátke cvičenia
Učenie psíka môže trvať desať sekúnd, ale aj päť minút. Viac nepotrebujete. Pre psíka sú lepšie a účinnejšie niekoľko dvoj až trojminútové cvičenia ako jedna alebo dve dlhé. Takto môžete svojho psíka udržať v strehu a motivovaného na ďalšie cviky.
Tip 8 – Spontánne správanie
Naučte sa svojho psíka odmeňovať vždy, keď uvidíte, že robí niečo, čo sa vám páči. Napríklad, keď ho uvidíte ležať, sedieť, hrať sa s hračkou alebo keď uvidí mačku a nerozbehne sa za ňou. Váš psík sa rýchlo naučí, ako vás prilákať a akým spôsobom získa odmenu, náklonnosť, lásku a pochvalu. Na začiatku ho chváľte a odmenujte čo najviac. Postupne tieto odmeny nahradí jedlo a správanie sa stane prirodzené.
Tip 9 – Kvalitná strava
Podávajte svojmu psíkovi vysokokvalitnú stravu s primeraným množstvom bielkovín. Ak váš pes trávi väčšinu času leňošením, nepodávajte mu potravu s úrovňou bielkovín, ktorá je ideálna pre psov, ktorí sa celý deň naháňajú. Peniaze, ktoré vynaložíte na kŕmenie vhodného a kvalitného jedla, budú často peniaze, ktoré by ste neskôr minuli u veterinára.
Tip 10 – Sloboda
Nechajte postupne vášho psíka získať slobodu vo vašom dome. Bežnou chybou býva, keď pes dostane veľa slobody hneď na začiatku. To môže ľahko viesť k neželanému správaniu a zničeným veciam v dome. Takže použite zábrany či zatvorené dvere, ak je to potrebné. Predídete tým neželaným nehodám.
Tréning vo dvojici
Ideálnym spojením tréningu chlpáča je s tým vaším. Lepšie sa trénuje vo dvojici. V našej ponuke nájdete šikovný krokomer Stride™ 3 v 1, ktorý počas tréningu zmeria vaše kroky a vypočíta spálené kalórie. Navyše, ak sa vám počas tréningu podarí zašpiniť a nemáte možnosť umyť si ruky, aspoň dočasne vám pomôže dezinfekčný gél, ktorý je súčasťou krokomeru. A ak to na vášho psíka príde počas tréningu, vytiahnete z krokometra sáčok na výkaly. Šikovné. 🙂
CHCEM TRÉNOVAŤ S MOJÍM PSOM