Starostlivosť o psa sa začína dňom jeho narodenia. Je potrebné zabezpečiť všetky jeho potreby, či už fyzické, alebo emocionálne. Starostlivosť o psíka je obrovská zodpovednosť, nielen ak hovoríme o zabezpečení správnych životných podmienok. Nemenej dôležité sú prejavy lásky a budovanie dôvery.
Pre rýchlych papkáčov
Ako dlho trvá vášmu chlpáčovi, kým spapá z misky všetko jedlo? U niektorých je to otázka niekoľkých sekúnd. Psy majú tendenciu jesť tak rýchlo, akoby to bolo ich jediné a posledné jedlo v živote. Možno si to pamätajú z čias šteniatka, keď sa o jedlo bili s ostatnými súrodencami, alebo si jednoducho neuvedomujú, že ich misku neplníme naposledy. Takéto správanie je na jednej strane zábavné, avšak zo zdravotného hľadiska aj nebezpečné. Príliš rýchle prehĺtanie jedla zaťažuje tráviaci systém a spôsobuje ťažkosti ako dusenie alebo zvracanie. Jedným z riešení je správny výber misky. Misky Slo-bowl z našej ponuky odstránia nebezpečný zlozvyk rýchleho jedenia. Špeciálne navrhnuté misky nielenže psíka ochránia pred zdravotnými problémami, ale ho aj zabavia. Miska Slo-bowl prinúti psíka vyberať kúsky jedla jazýčkom, čím jedenie netrvá niekoľko sekúnd ako pri klasickej miske, ale oveľa dlhšie.
Starostlivosť o psie zúbky
Rovnako ako ľudia, tak aj psy potrebujú čistiť zuby. Naučiť psíka na používanie zubnej kefky a pasty je ideálne v mladom veku, avšak ako sa vraví, nikdy nie je neskoro. Prvým krokom je zvládnuť držať papuľku tak, aby to psíkovi nebolo nepríjemné, respektíve dosiahnuť, aby vám to povolil. Začnite tým, že každý deň mu jemne pomasírujete zúbky prstami. Keď medzi vami vznikne dôvera v uchytení papuľky, naučte ho na chuť pasty. Naneste si na prst malé množstvo zubnej pasty a pokračujte pretieraním zúbkov, ako ste sa naučili v prvej fáze. Používajte len zubnú pastu určenú pre psy, v žiadnom prípade nie ľudskú! Táto forma domácej starostlivosti o psie zúbky je pre mnohých priam nemožná. V prípade, že na to psíka nenaučíte, nič nie je stratené. V súčasnosti je v predaji mnoho druhov ústnych vôd a sprejov pre psy. Ak má psík vážnejší problém, napríklad so zubným kameňom, stále je možnosť sa obrátiť na odbornú pomoc veterinára.
Nepríjemné parazity
Kliešte a blchy sú parazity, ktoré dokážu našim psíkom skutočne znepríjemňovať život. Príjemné teplé obdobie, počas ktorého s našimi miláčikmi trávime viac času v prírode, zvyšuje pravdepodobnosť, že si náš psík prinesie domov suvenír v podobe parazita.
Kliešte útočia od jari do jesene, preto je v tomto období potrebné psíka častejšie kontrolovať. Kliešte si vyhľadávajú predovšetkým miesta, kde psík nemá veľa srsti, no nie je to pravidlom. Nepríjemné prisatie kliešťa je sprevádzané začervenaním kože či opuchom, no skutočné ťažkosti spôsobujú najmä následné vzniknuté choroby.
Ak spozorujete, že sa váš psík podozrivo často škriabe v oblastí chvosta, labiek a uší, zrejme niečo nie je v poriadku. V tomto prípade prejdite prstami pomedzi srsť a ak sú blchy nevítanými návštevníkmi, odhalia sa tmavým, suchým, zrnitým odpadom.
Ako ochrániť psíka pred parazitmi? V obchodoch nájdeme viacero produktov od pipetiek, cez spreje, až po obojky s antiparazitným účinkom. Obojky sa skôr odporúčajú psíkom, ktorých máte celoročne von, pipetky sú vhodnejšie pre tých štvornohých miláčikov, ktorí sú priamo v pohodlí vášho domova. Hlavné rozdiely medzi produktmi sú v aplikácii, cene a dĺžke ochranného účinku. Dbajte na to, aby neobsahovali nebezpečné toxické látky. Psík na toxické látky reaguje napríklad sťaženým dýchaním, podráždenosťou alebo vyčerpaním. Pre správny výber antiparazitných produktov odporúčame konzultáciu s veterinárom.
Kúpanie psa
Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o srsť je kúpanie. Šmykľavá vaňa napustená vodou možno maznáčika vyvádza z miery a pokúša sa z nej čo najrýchlejšie vyskočiť. Protišmyková podložka je v tomto prípade skvelým pomocníkom, ktorú v súčasnosti nájdete v mnohých špecializovaných obchodoch. Ostražití by ste mali byť obzvlášť pri sprchovaní hlavičky. Očká chráňte dlaňou a s uškami vám pomôžu napríklad vatové tampóny. Pozor na príliš časté kúpanie. Srsť to zbavuje ochranných tukov. Ak psík žije v izbových podmienkach, odporúča sa ho poriadne vykúpať aj každé dva mesiace. Ak žije na záhrade, stačí ho vykúpať asi 3-4 krát do roka. Samozrejme, zápach či na dotyk nepríjemná srsť vám najlepšie napovie, kedy je ten správny čas.
Starostlivosť o psíka v letnom období
Leto je za dverami a pomaly sa začíname chrániť pred dusným a slnečným počasím rôznymi spôsobmi. Viete však, akú starostlivosť si vyžaduje psík v tomto období?
Každý pes vníma prekonávanie tepla inak. Myslite na to, že psíky s tmavšou srsťou absorbujú viac tepla ako tie so srsťou svetlou. Psík sa v letnom období veľmi rýchlo dehydruje, takže miske s vodou treba venovať mimoriadnu pozornosť. V letnom období sa neodporúča chodiť na prechádzku uprostred dňa, kedy je rozpálené nie len slnko, ale aj asfalt. Nie len že si váš miláčik môže popáliť labky, ale hrozí aj prehriatie tela. Pri prechádzke by fľaša s vodou nemala chýbať. Berte na vedomie aj to, že psík s nadváhou je na dehydratáciu náchylnejší než ostatné psy. Ak beriete psíka na výlet autom, nezabudnite na klimatizáciu. Vyhriate autá môžu viesť k nežiaducim reakciám ako prehriatie organizmu, vyčerpanie a dokonca poškodenie mozgu.
Ako majitelia psíkov vieme, že starostlivosť o psa si vyžaduje veľa času a trpezlivosti. Starostlivosť nezahŕňa len kŕmenie, kúpanie, či česanie. Psíka si treba všímať, pretože hoci bez slov, mnohokrát sa nám snaží naznačiť svoje trápenie. Či už je to hlad, smäd, nevítaný parazit, alebo len zamotaný bodliak v srsti – majme oči na stopkách a buďme tu pre nich, ako sú tu oni pre nás.